Pereiti į pagrindinį turinį

  • VAIKO TEISĖS

2020 m. kovo 10 d.

Silva Šimkevičienė

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba

 

,,Institucijoms, tarnyboms ir visuomenei reikia glaudžiai bendradarbiauti, kad vaikai augtų laimingose šeimose“,  tokiais žodžiais prasidėjo Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialisčių susitikimas su visuomeninių organizacijų atstovais.

 Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos ,,Visuomeninės iniciatyvos“ nariai į susitikimą pakvietė Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos specialistes, kad daugiau sužinotų apie vaiko teisių apsaugos specialistų darbą, tvarką, teisinius dokumentus, aktualijas, pabrėždami, kad vienas svarbiausių klausimų – kada iš šeimos paimami vaikai, kaip nusprendžiama, kad vaikui šeimoje nesaugu. 

,,Mes norėtume daugiau žinoti, kaip dirba vaiko teisių apsaugos specialistai, kokias priemones jie turi, kai tenka padėti vaikui ir visai šeimai. Kada vaiko teisių apsaugos specialistai atvyksta į šeimą? Kas nusprendžia, kad vaikui šeimoje nesaugu? Kaip auklėti vaikus, kai jie neklauso? Ko vaikai turi daugiau, teisių ar pareigų?“,  tokie klausimai nuskambėjo susitikime.

,,Mus labai pradžiugino pats kvietimas susitikti su visuomeninėmis organizacijomis, su senjorais, su aktyviais piliečiais. Tai rodo, kad visuomenei rūpi informacija iš pirmų lūpų, rūpi šeimos gerovė, rūpi vaikų ateitis“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistės Jurgita Siliūnienė ir Rita Gintilienė.

Dažniausiai užduodami klausimai – kada vaikas paimamas iš šeimos ir kur jis patenka

Kaip paminėjo VTAS vyr. specialistės, vaiko paėmimas iš šeimos – kraštutinė priemonė, kai vaikui pas įstatyminius atstovus, dažniausiai tėvus, nesaugu, tėvai neblaivūs, akivaizdžios smurto pasekmės. Kai vaikas paimamas iš nesaugios aplinkos šeimoje, per vieną dieną paskiriamas atvejo vadybininkas – tai savivaldybei pavaldus specialistas, kuris organizuoja tai šeimai pagalbą, jis dirba kartu su socialiniu darbuotoju. Atvejo vadybininkas labiau komunikuoja su įstaigomis, o socialinis darbuotojas daugiau dirba su šeima. ,,Paprastai tokioms šeimoms reikia visapusiškos pagalbos, tuomet į pagalbą ateina  VTAS mobilioji komanda (MK)“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė Rita Gintilienė.

VTAS specialistės akcentavo, kad gavę pranešimą vaiko teisių apsaugos specialistai, vadovaujasi vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašu. Apie vaiko teisių pažeidimus praneša policija, socialiniai darbuotojai, kartais kiti šeimos nariai, ugdymo įstaigos, aplinkiniai. Vadovaujantis vertinimo aprašu ir sprendžiama situaciją: ar vaiko įstatyminiai atstovai užtikrina jam saugią aplinką, ar jie blaivūs, ar nėra smurto. Visa tai įvertinus priimamas sprendimas, kaip elgtis. Kartais šeimai užtenka atvejo vadybos pagalbos, bet yra situacijų, kai tenka paimti vaiką iš šeimos, kur jam nesaugu. ,,Pildant vaiko situacijos vertinimo anketą žiūrim, ar vaikui yra reikalingas apsaugos poreikis. Svarbu, kad vaikui nebūtų grėsmės. Jeigu nustatomas faktas, kad vaikui namie nesaugu, tai pildomas vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos aktas ir ieškoma asmenų, kurie galėtų vaiku pasirūpinti. Pirmiausia, tai vaikui artimi ar emociniais ryšiais susiję žmonės: močiutės, dėdės, tetos arba asmenys, su kuriais vaikui yra saugu“, – darbo subtilybes aiškino VTAS vyr. specialistė Jurgita Siliūnienė.

Susitikimo dalyviams paaiškinta, kokią pagalbą gauna visa šeima

Nuo šių metų sausio mėnesio apskrityse dirba nebe viena, o dvi mobiliosios komandos (MK). Su šeima, kur iš nesaugios aplinkos paimti vaikai, MK dirba 30 kalendorinių dienų. Mobiliojoje komandoje dirba socialinis darbuotojas, psichologas, priklausomybių ligų specialistas. Jeigu vaikui nesaugu namuose, vaikui gali būti skiriama laikinoji priežiūra – vienam pas artimus asmenis arba institucijoje, arba kartu su tuo iš tėvų, kuris nekelia grėsmės, pvz. mama su vaiku apgyvendinama pas artimuosius ar Krizių centre atskirai nuo smurtaujančio tėvo. Laikinosios priežiūros priemonė gali būti taikoma nuo 30 dienų iki dviejų mėnesių. Už šį laikotarpį asmeniui, kuris laikinai prižiūri iš neaugios aplinkos paimtą vaiką, mokamas atlygis.  Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė Jurgita Siliūnienė akcentavo, kad asmuo, laikinai imantis prižiūrėti iš nesaugios aplinkos paimtą vaiką daro labai gerą darbą. ,,Jeigu jūsų aplinkoje taip nutiktų, neatsisakykite padėti šeimai, nes ši parama jai labai svarbi“, – susitikimo dalyviams kalbėjo VTAS specialistė Jurgita Siliūnienė.

Pasak pašnekovių, gaila, bet pasitaiko, kad praėjus ir 30 dienų tėvai nepakeičia elgesio, nesidomi vaiku, būna, kad ir išvyksta. Tuomet jau vaikui reikia nustatyti laikinąją globą, tai daroma teismo sprendimu.

Laikinoji globa gali tęstis 12 mėnesių, esant poreikiui gali būti maksimaliai pratęsta iki 18 mėnesių, jeigu po šio laikotarpio tėvai nekeičia elgesio ir neišnyksta priežastys, dėl ko vaikas buvo paimtas iš šeimos, tuomet kreipiamasi į teismą dėl nuolatinės globos vaikui, laikinai ar neterminuotai ribojama tėvų valdžia.

Šeimoje gali būti taikomas ir atskyrimas. Tai dažniausiai nutinka, kai tėvai, ar vienintelis esantis, sunkiai serga. Atskyrimą taip pat taiko teismas. Situacijai pasikeitus, vaikai teismo gali būti grąžinami į biologinę šeimą, išskyrus tuos atvejus, kai vaikai įvaikinami.

Jeigu nerimą kelia paauglio elgesys, o tėvai nežino, kaip reaguoti

,,Tenka matyti ir girdėti, kaip tėvai nesusitvarko su paaugliu. Ką tokiais atvejais daryti? Kokių patarimų reikia paisyti pirmiausia“, – tai klausimas, kamuojantis ne vieną močiutę, kaimyną, šeimų artimuosius. VTAS specialistės visada pasiruošusios atsakyti ir į šiuos klausimus.

,,Situaciją vertinam vaiko atžvilgiu. Jeigu nežinote, ką daryti, ateikite pasitarti į VTAS. Jeigu vaikas bėga iš namų, atsikalbinėja, stokoja motyvacijos mokytis, tokiais atvejais nebūtinai vien vaikui reikia pagalbos, jos dažniausiai reikia visai šeimai.  Yra pvz. pozityvios tėvystės kursai.  Darna šeimoje ir geri tėvų ir vaikų santykiai labai svarbu visai visuomenei“, – sako VTAS vyr. specialistė Jurgita Siliūnienė.

Pasak pašnekovės, vaikas – šeimos veidrodis. Reikia individualaus pokalbio, tada sprendžiama, kokios pagalbos reikia šeimai. VTAS vyr. specialistės akcentavo, kad vienai šeimai reikia tik mažo postūmio, kursų, psichologo konsultacijos, o kitai šeimai reikia daugiau pagalbos ir dėmesio. Tėvai judrų ir neklusnų vaiką galėtų nukreipti tinkama linkme. VTAS vyr. specialistės akcentavo, kad  ne kartą teko padėti šeimoms, kai paauglius reikia traukti iš nusikalsti skatinančių draugų kompanijos. Suteikus pagalbą šeimai vaikus pavyksta išgelbėti. Vaikus reikia skatinti energijos perteklių nukreipti tinkama linkme. Tam tinka sportas, dažnai gelbsti vaikų dienos centrai.

Pilietiška visuomenė – saugus vaikas

Visuomeninių organizacijų atstovus domino, kaip jie gali pranešti apie įtarimus ir faktus, kad pažeidžiamos vaiko tiesės. Dar kartą aptarta, kas yra smurtas. ,,Beržinės košės laikai baigėsi, bet kokia smurto forma ne tik prieš vaiką, bet ir prieš suaugusius yra netoleruotina“, – akcentavo pašnekovės. Smurtas gali būti ir psichologinis, ir seksualinis. Viena smurto formų yra ir vaiko poreikių netenkinimas. Tai nėra vaiko norų vykdymas, bet jeigu vaikas kenčia nuo nepriežiūros – tai jau smurtas. VTAS specialistai visada pasiruošę išklausyti visus, kas susirūpinęs vaikais, patarti arba nukreipti reikiama linkme, pasiūlyti, kur ieškoti pagalbos.

,,Labai dažnai po pokalbio su mumis mamos, močiutės, tėvai išeina dėkodami už paramą, pagalbą, palaikymą. Užsimezga glaudus bendradarbiavimo ryšys ir visi susitelkiame vaiko labui“, – susitikimą reziumavo Šiaulių apskrities  VTAS vyr. specialistė Jurgita Siliūnienė. 

 

https://vaikoteises.lt/naujienos/naujienos/darni-seima-ir-laimingas-vaikas--visuomenes-siekiamybe.html

 

Parašykite komentarą

CAPTCHA