2021 m. spalio 20 d. 15 val. buvo organizuota Lieporių bendruomenę ir Lieporių gimnazijos „Misija – Pilietis“ dalyvius telkianti teminė atmintinų palaidojimo vietų, esančių aplink Lieporius, tvarkymo akcija.
Renginys prasidėjo nuo Pirmojo pasaulinio karo metu žuvusių vokiečių ir rusų karių kapinių, esančių Karaliaučiaus gatvėje, aplankymo. Čia buvo sutvarkyta teritorija - sugrėbti lapai, surinktos šakos ir šiukšlės, uždegtos žvakutės, padėtos gėlės ir prisiminta, jog šios kapinės atsirado buvusio užvažiuojamojo kiemo teritorijoje prieš 106 metus, kai vokiečių armija 1915 m. vasarą užėmė Šiaulius.
Paminėta, jog tiek vokiečiai, kurie žuvo Lieporių kaimo teritorijoje ir jos prieigose, tiek rusai ,kurie gynėsi, buvo ateiviai į mūsų kraštą , tačiau jie atėjo ne savo valia, palikę savo gimtuosius namus , savo artimuosius. Pagerbėme jų atminimą.
Sekanti sustojimo vieta - Lieporių kaimo senkapis, valstybės saugomas paminklas. Aptvarkius kapavietes ir uždegus žvakutes, prisiminta, jog šios kapinaitės turi ne mažiau kaip 300 metų, bet paskutinieji palaidojimai vyko Antrojo pasaulinio karo metais - 1944 m. vasarą, kuomet vyko aršūs mūšiai dėl Šiaulių miesto. Tarybmečiu šios kapinės buvo apleistos, visai greta jų, net pažeidžiant kapinių teritoriją, buvo įrengtas gyvulių fermos rezervuaras ir siloso duobės. Šiuo metu kapinės prašosi sutvarkymo. Būtina iškirsti krūmokšnius, padaryti priėjimo taką. Gegužių kaime aplankėme Pirmojo pasaulinio karo aukos - Latvio kapą ant Majakalnio. Čia žuvo ir buvo palaidoti latvių tautybės leitenantas Rudolfas Jurke ir trys eiliniai kariai. Tarpukaryje Latvijos piliečių pastangomis ant kapo buvo pastatytas paminklas. Dabar jis visai suiręs. Prie kapo buvo papasakota jo istorija, apie mūšius prie Šiaulių 1915 m. vasarą paskaityti atsiminimai. Padeklamuoti eilėraščiai.
Ant Barzdos arba Morkūno kalno yra senosios Verdulių kaimo kapinės, kurios,
kaip teigia senieji verduliečiai , čia esančios nuo maro laikų , kartais čia laidodavo nekrikštus arba savižudžius. Buvo likę trys sukrypę mediniai kryžiai dabar pakeisti tvirtais betoniniais bei išlieti betoniniai antkapiai. Talkininkai turėjo gražaus darbelio pašalinti nuvirtusį medžio kamieną – su pjūklu supjaustė ir išnešė iš kapavietės teritorijos. Sutvarkę aplinką, surinkę nulaužtas šakas, šiukšles, apgrėbę lapus apie kapelius, padėjome gėles, uždegėme žvakutes, pasidžiaugėme, kad mūsų rūpestis ir geri darbai nelieka be pėdsakų, jie skatina ir pritraukia tęsti gerus tvarkymo darbus. Prisiminta kapinių istorija, perskaitytos eilės apie senkapius.
Paskutinė aplankyta vieta – tarybinių karo belaisvių palaidojimo vieta ant buvusio Karalbarzdžio. Prisiminta , jog čia guli 22 560 įvairių tautybių žmonių, netekusių galimybės gyventi, palaikai. Aptvarkyta aplinka, surinktos šiukšlės, uždegtos žvakutės, paskaitytos eilės , skirtos nežinomo kario atminimui. Visų jų atminimas pagerbtas tylos minute . Kapaviečių tvarkymas truko 4 val. Dalyvavo 30 lieporiečių, , įskaitant asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ narius, vykome 6 automobiliais. Misijos dalyviai buvo aprūpinti reikalingomis darbo priemonėmis, įrankiais, smulkiomis ritualinėmis kapų prekėmis. Iniciatyvą padėjo įgyvendinti 10 savanorių, tame tarpe 6 lengvųjų automobilių vairuotojai, kurie įsijungė į pasirengimo darbus: darbo priemonių ir prekių paieška, pirkimas, parsivežimas, išdalinimas misijos dalyviams, misijos maršruto sudarymas, dalyvių instruktavimas, ekipažų suformavimas, įrankių surinkimas, pristatymas .
Vėlų rudenį miršta gėlės, medžiai. Gamta pasirengia, kad, žiemą ją pergyvenusi, vėl atgimtų. Žmonės panašūs į gamtą – gimsta, užauga, pasensta ir miršta, todėl prasminga, kad Vėlinės minimos vėlų rudenį. Tvarkydami kapus, puošdami gėlėmis ir degdami žvakes, mes dar kartą pabuvojame su čia palaidotais, uždegame laiko vėjų neužpučiamą pagarbos bei atminimo žvakutę savo sielose. Keliaudami atminties taku, lankydami kapus apmąstome savo trapumą, susimąstome apie žemiškojo gyvenimo laikinumą.
Poveiklė „Atmintinų palaidojimo vietų tvarkymas“ buvo organizuota vykdant Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Lieporių bendruomenės sutelktumas sprendžiant socialinius ir viešuosius poreikius“ (veikla: „Misija -Pilietis“, poveiklė: „Atmintinų palaidojimo vietų tvarkymas“).
Asociacijos „Lieporių bendruomenės centras“
pirmininkė Elvyra Užkuraitienė