Pereiti į pagrindinį turinį

  • Seniūnaitis

Diana JANUŠAITĖ

Parašyta 2020 sausio 31                                         snaujienos.lt

 

Šiaulių miesto Gegužių g. 23 gyventojai priversti kęsti triukšmą ir išmetamųjų dujų kvapą. Žmonės negali net langų atsidaryti, nes į namus iš gatvės patekusios dulkės sukelia įvairias alergijas, akių uždegimus. Šiauliečiai dėl to jau pusmetį siunčia užklausas Šiaulių miesto savivaldybės administracijai, tačiau iki šiol nieko nepešė. Susidaro įspūdis, kad Savivaldybė nieko apie tai girdėti nenori.

 

Kvėpuoja dulkėmis „Kai užsidarai langus, ima trūkti oro, kai atidarai – nespėji valyti dulkių“, – „Šiaulių naujienoms“ guodžiasi daugiabučio namo savininkų bendrijos (DNSB) Gegužių g. 23 pirmininkė Vanda Skukauskienė.

Šiaulietės pasakojimu, visa ši istorija prasidėjo dar prieš dešimt metų. 2010 m. ar 2011 m. tuometinė miesto valdžia žadėjo nutiesti aplinkkelį, jungiantį Serbentų gatvę su Aukštelke, tačiau vietoje to pasirinko lengvesnį kelią ir leido sunkiasvoriam transportui važiuoti Gegužių gatve. Moteris prisimena, kad jau tuo metu gyventojai bandė tam prieštarauti, rinko parašus, tačiau valdžia į tai niekaip nesureagavo.

„Suprantame, kad tuo metu aplinkkelio nutiesti nepavyko, gal pinigų pritrūko ar ko, bet vis tiek tikėjomės, kad bent jau ateityje situacija pasikeis“, – sako V. Skukauskienė.

Deja, bet praėjus dešimčiai metų, iki šiol niekas nepasikeitė. Žmonės vis dar skęsta dulkėse, smarvėje ir dėl to neišvengia sveikatos problemų.

„Vaikštau sutinusiomis akimis, liga jau įsisenėjusi“, – atvirauja šiaulietė.

Situaciją sunkina ir tai, kad Gegužių gatvė yra retai plaunama. „Per dešimt metų tik vieną kartą mačiau laistomą gatvę. Jeigu laistytų naktį, tai rytą vis tiek matytumėme, kad gatvė šlapia“, – sako miesto gyventoja.

Išrinkus naująjį Lieporių-Šventupio seniūnaitijos seniūnaitį, moteris pagalvojo, kad galbūt būtų verta priminti apie šią problemą. Seniūnaičio Vytauto Kabailos paprašė, kad šis kreiptųsi į Savivaldybę ir gautų atsakymą, ar dar kas beplanuoja ten tiesti aplinkkelį, ar tai tik tuščios svajos. Šis taip ir padarė, tačiau iki šiol negavo jokio atsakymo.

 

Nesulaukia jokio atsakymo „Siunčiau Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui Antanui Bartuliui skirtą 2019 m. liepos 23 d. raštą „Dėl aplinkkelio, sujungsiančio Serbentų gatvę su Aukštelke, tiesimo“.

Administracijos direktoriaus prašiau įvertinti DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės V. Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymą ir pateikti informaciją apie tai, kada bus tiesiamas aplinkkelis, sujungsiantis Serbentų gatvę su Aukštelke. 2019 m. rugsėjo 10 d. raštu administracijos direktoriui priminiau, kad dar negavau atsakymo į 2019 m. liepos 23 d. raštą. 2019 m. spalio 10 d. raštu administracijos direktoriui pakartotinai priminiau, kad dar negavau atsakymo į 2019 m. liepos 23 d. raštą. Iš 21 prašymo, kuriuos šiais metais buvau išsiuntęs Savivaldybės administracijai arba administracijos direktoriui, atsakymų negavau tik į du prašymus, kurių vienas – V. Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymas“, – laikraščiui komentuoja V. Kabaila.

Jis sako, kad tai nebuvo neetiškas prašymas, jame nebuvo nieko nepagarbaus, jokių politikavimo požymių, todėl, anot jo, šio prašymo nebuvo pagrindo ignoruoti. Tai buvo daugiabučio pirmininkės, nebeapsikentusios Gegužių gatve nuolat riedančio sunkiojo transporto keliamų nepatogumų, trupučiu emocijų papildytas paklausimas ir bandymas pasiteirauti, kiek dar laiko jai ir jos daugiabučio gyventojams reikės gyventi triukšme, dulkėse ir kvėpuoti sunkiasvorio transporto išmetamomis dujomis.

„Aš, kaip seniūnaitis, priverstinai statomas į nepavydėtiną padėtį – turiu palaikyti administracijos direktorių ir padėti nutildyti klausiančią, ko galbūt nereikėtų klausti, daugiabučio pirmininkę, arba turiu palaikyti daugiabučio pirmininkę ir reikalauti, kad administracijos direktorius laikytųsi teisės aktų reikalavimų ir pateiktų atsakymą į jam pateiktą pakankamai aktualų, aiškų ir suprantamą paklausimą.

Šiuo atveju pagrindinę problemą matau netgi ne tą, kad Savivaldybės administracijos direktorius neatsako nei į savivaldybės gyventojos, nei į seniūnaičio paklausimą – pagrindinė problema yra teisės aktuose įtvirtinta valstybės ir savivaldybės tarnautojų beveik visiška neatsakomybė už savo veiksmus“, – sako V. Kabaila.

 

Įžvelgia neteisybę Jis atkreipia dėmesį, kad administracijos direktorius, kitas savivaldybės administracijos darbuotojas gali visiškai nereaguoti į gyventojų prašymus ar protestus – jeigu nepatinka, tegul samdosi advokatą ir kreipiasi į teismą, o ten, metus ar dvejus pasibylinėję su rinkėjų pinigais apmokamais savivaldybės advokatais, nebenorės prisiminti, kokį savivaldybei rašė paklausimą ar prašymą, ko savivaldybės prieš tai klausė, teiravosi ar prašė.

Administracinių ginčų komisija, Seimo kontrolierių įstaiga taip pat jokių nuobaudų neskiria įstatymus pažeidusiems savivaldybės administracijos vadovams – geriausiu atveju įpareigoja atsakymą pateikti po kelių mėnesių ar po pusmečio.

„Ne kiekvienas savivaldybės gyventojas mokės ar ryšis rašyti skundą Administracinių ginčų komisijai ar Seimo kontrolierių įstaigai, dažniausiai žmonės taip ir lieka negavę jokių atsakymų į pateiktus paklausimus, prašymus ar skundus“, – pastebi Lieporių–Šventupio seniūnaitijos seniūnaitis.

Be to, šiaulietis juk turi teisę į savo paklausimą gauti atsakymą ir informaciją per 20 darbo dienų, papildomai nesikreipdamas į Administracinių ginčų komisiją, Seimo kontrolierių įstaigą arba teismą.

Nors Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymas, Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklės ir įpareigoja valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovus bei atsakingus darbuotojus teikti gyventojams informaciją, nagrinėti jų prašymus ir skundus, tačiau niekas niekam netaiko jokios atsakomybės už šių įpareigojimų nevykdymą.

„Todėl Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius gali laisvai rinktis – atsakyti į V. Skukauskienės prašymą ar neatsakyti. Kam atsakyti į nelabai mielą ir nelabai patogų paklausimą, jeigu galima ir neatsakyti? O seniūnaitis formaliai yra pavaldus ne jį rinkusiems seniūnaitijos gyventojams, bet savivaldybės administracijos direktoriui, todėl tokiais ir panašiais atvejais, jei galvoja apie karjerą savivaldybėje, turėtų geriau patylėti arba padėti gyventoją pasiųsti kur nors toliau nuo savivaldybės administracijos direktoriaus priimamojo durų“, – svarsto V. Kabaila.

 

Žada nenuleisti rankų Anot jo, tai vienas iš pavyzdžių, iki ko priveda neišpasakytas įstatymų liberalumas aplaidžiai, netgi nepateisinamai aplaidžiai savo pareigas atliekančių valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovų bei atsakingų darbuotojų atžvilgiu. Kiek jam tenka girdėti, dauguma gyventojų, pasiųstų kur nors toliau, tik aplinkiniams išsako, ką apie visa tai galvoja, tačiau teisybės ieškoti neina.

Neina, nes žino, kad laimi tik vienetai ir tik tie, kurie tam gali skirti pakankamai pinigų arba aukoti tam savo verslą, karjeras, gyvenimus.

Pašnekovo pastebėjimu, tokios ir panašios problemos savivaldybės gyventojams šiek tiek geriau sprendžiasi, kai lieka keli mėnesiai iki naujų rinkimų į savivaldybės tarybą. Tada savivaldybės gyventojai gali ne tik pasiskųsti, bet ir būti išgirsti.

„Valstybę ir miestus valdyti, dirbti ir gyventi be atsakomybės – tai rojus politikams ir juos aptarnaujantiems pareigūnams bei valdininkams, bet pragaras valstybės ir savivaldybių gyventojams, žinantiems, kad teisingumas jiems teoriškai kaip ir priklauso, tačiau praktiškai yra pasiekiamas tik už pinigus, aukojat kitas gyvenimo vertybes arba išvis nepasiekiamas“, – mano V. Kabaila.

Vis dėlto, net ir nenorėdamas gadinti ir aštrinti santykių su Šiaulių miesto savivaldybės meru, administracija ir jos direktoriumi, V. Kabaila savo, kaip seniūnaičio, pareigą vis tiek planuoja atlikti: „Jeigu artimiausiu metu ginčo nepavyks išspręsti geruoju, atsakymą į DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės V. Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymą bandysiu išreikalauti kad ir įstatymų nustatyta tvarka.“

Tikėdamiesi gauti paaiškinimą, kodėl administracija neatsako į gyventojų užklausas, „Šiaulių naujienų“ žurnalistai trečiadienį raštu kreipėsi į Savivaldybę, bet iki šiol jokio atsakymo nesulaukė.

 

http://www.snaujienos.lt/miesto-gyvenimas/41065-siaulieciai-dusta-miesto-valdzia-tyli

 

 

Parašykite komentarą

CAPTCHA