2013 m. lapkričio 25 d.
2022 m. lapkričio 14 d. redakcija
Iniciatyvinė grupė neprieštarauja nepriklausomų šilumos gamintojų, kurie šilumą gamins kūrendami biokurą, atėjimui į Šiaulius, nes jų vien ketinimas ateiti 2013 metais davė labai skubų ir svarbų postūmį akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ Pietinės katilinės sistemoje statyti pirmąją 20 MW galios biokuro katilinę, kintamąsias šilumos gamybos sąnaudas, o tuo pačiu ir palyginamąsias šilumos gamybos sąnaudas nuo 12,09 ct/kWh sumažinant iki 9,85 ct/kWh.
Tiesa, šią katilinę akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ statė nebūtinai todėl, kad savo noru būtų norėjusi apie 30 % šilumos gaminti kūrendama biokurą vietoj gamtinių dujų, taip atpiginti ne tik šilumos kainą vartotojams, bet ir sumažinti šilumos gamybos kainos kintamą dedamąją. Sumažinus šilumos gamybos kainos kintamą dedamąją, sumažėja ir palyginamosios šilumos gamybos sąnaudos, o tuo pačiu ir šilumos supirkimo kaina iš veiklą pradėjusių nepriklausomų šilumos gamintojų.
Šią katilinę akcinė bendrovė „Šiaulių energija“, tikriausiai, statė todėl, kad supirkinėti šilumą iš abiejų nepriklausomų šilumos gamintojų po 9,85 ct/kWh, vietoj to, kad galėtų supirkti po 7,18 ct/kWh, buvo per daug rizikinga, daug kas būtų labai greitai atkreipęs į tai dėmesį, o miesto šilumos ūkio verslą bei nuosavybę pertvarkyti reikėjo sklandžiai, nesukeliant didesnių įtarimų. Beje, akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ šilumos gamybos kainos kintamoji dedamoji kūrenant gamtines dujas - 16,62 ct/kWh.
Jeigu akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ būtų norėjusi atpiginti šilumos kainą vartotojams, ji tai padariusi būtų anksčiau, kaip tai padarė kitų miestų ir rajonų šilumos tiekimo įmonės.
Nepriklausomų šilumos gamintojų ketinimas ateiti į Šiaulius, atidžiai viską stebint suinteresuotajai visuomenei, verčia ir vers akcinę bendrovę „Šiaulių energija“ statyti ir antrąją 20 MW galios biokuru kūrenamą katilinę, kintamąsias šilumos gamybos sąnaudas, o tuo pačiu ir palyginamąsias šilumos gamybos sąnaudas nuo 9,85 ct/kWh sumažinant iki 7,19 ct/kWh.
Net ir po to, kai pradės veikti naujai pastatyta pirmoji 20 MW galios biokuru kūrenama katilinė, akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ Pietinės katilinės sistemoje apie 30 % šilumos ir toliau gamins kūrendama brangias, t. y. tris kartus už biokurą brangesnes, gamtines dujas.
Tai akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ darys miestiečių pinigais - 3,5 mln. Lt per metus - dar kurį laiką pamalonindama dujininkus, o tuo pačiu ir siekdama išsaugoti vietą jos ir savivaldybės vadovų širdims mieliausiam nepriklausomam šilumos gamintojui, kuris, pasistatęs 20 MW galios biokuro katilinę ir pradėjęs veiklą, šilumą akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ galės pardavinėti ne po 7,18 ct/kWh, kaip viskas turėtų vykti valdant skaidriai ir efektyviai miesto šilumos ūkį, o po 9,85 ct/kWh.
Taip nutiktų, t. y. akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ po 9,85 ct/kWh iš nepriklausomo šilumos gamintojo supirkinėtų šilumą, jei įmonė iki nepriklausomo šilumos gamintojo atėjimo nepasistatytų antrosios 20 MW galios biokuru kūrenamos katilinės.
Tačiau, akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ Pietinės katilinės sistemoje pasistačius antrąją 20 MW galios biokuro katilinę, joks nepriklausomas šilumos gamintojas į Šiaulius nebeateis – verslininkai skaičiuoti moka ir jų tarpe nėra tokių kvailių, kurie, šilumą gamindami po 6,5 – 7,0 ct/kWh, ją pardavinėtų po 7,18 ct/kWh, kai kituose miestuose ir rajonuose galima pardavinėti po 9, 12 ir net 16 ct/kWh.
PRIDEDAMA: Akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ 2012 m. gruodžio 27 d. parengta studija „Biokuro panaudojimo šildymui plėtros galimybės“, 12 lapų.
Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos
„Visuomeninės iniciatyvos“ parengta informacija