Pereiti į pagrindinį turinį

  • Aplinkos ministerija

Už daugiabučių namų renovaciją atsakinga Aplinkos ministerija nei mūsų šalies gyventojams, nei Europai neišdrįsta pasakyti tiesos apie tai, kodėl Lietuvoje realiai nevyksta daugiabučių namų renovacija

 

 

 

2011 m. lapkričio 6 d.

2021 m. lapkričio 20 d. redakcija

 

2011 m. spalio 5 d. viešbutyje Radisson SAS Blu Lietuva, Vilniuje vyko energetikos konferencija „Kodėl nepinga šildymas Lietuvoje“.

 

Priežastis Nr. 1: šilumos kaina Lietuvai nustatoma Maskvoje.

 

Priežastis Nr. 2: neefektyvus šilumos vartojimas senuose ir kiauruose daugiabučiuose namuose.

Lietuvoje yra beveik 39 tūkst. energetiškai netaupių daugiabučių. Iki šiol pilnai renovuota tik apie 200 ir dalinai renovuota apie 750 daugiabučių namų. Pagal naują Lietuvos Vyriausybės programą nuo 2009-ųjų turėjo būti renovuota po 2500 namų kasmet, tačiau renovuotas vos vienas daugiabutis.

Kur dingo milijardai iš Europos Sąjungos?

2009 metais Finansų ministerija, Aplinkos ministerija ir Europos investicijų bankas įteigė JESSICA kontroliuojantį fondą, kuris daugiabučių namų atnaujinimui skyrė apie 1 mlrd. litų. Šie pinigai iki šiol guli Šveicarijos banke, už jų saugojimą moka visi Lietuvos gyventojai.

Kas už renovaciją atsakinga Lietuvoje? Už daugiabučių namų renovaciją Lietuvoje atsakinga Aplinkos ministerija.

Ką apie tai mano Europos Sąjungos pareigūnai?

Europos Sąjungos klimato kaitos komisarė Connie Hedegaard 2011 m. rugsėjį daugiabučių namų renovacijos sąstingį Lietuvoje įvertino taip: Keista matyti, sudėtinga suprasti. Aiškiai matosi, kad kažkas netvarkoje su Lietuvos teisės aktais, reglamentuojančiais renovaciją, nes renovacija tiesiog nevyksta“.

Kaip problemą sprendžia kaimynai?

1998 – 2011 metais Lenkijoje renovuota 60 proc. pasenusių daugiabučių namų. Kaip pasiekta rezultato? Imtasi ryžtingų daugiabučių renovavimo veiksmų:

- pakeisti teisės aktai, reglamentuojantys renovavimo procesus;

- valstybė nuraukė dotacijas už šilumą;

- įvestas renovavimo kaupiamasis fondas.

Galima susidaryti nuomonę, kad 2011 m. spalio 5 d. Vilniuje vykusios energetikos konferencijos dalyviai supranta, ką reikia daryti Lietuvoje, kad renovacijos procesas vyktų taip sklandžiai, kaip jis vyksta Lenkijoje. Bet ar iš tikrųjų viskas yra taip, kaip supranta Aplinkos ministerija, mūsų šalies politikai ir renovacijos vedantieji specialistai?

Panašu į tai, kad apie daugiabučių namų renovacijos sąstingį Lietuvoje geriau viską supranta Europos Sąjungos klimato kaitos komisarė Connie Hedegaard, kuri sako, kad nesupranta, kas lemia Lietuvos tokio masto nesėkmes daugiabučių renovacijos srityje.

O gal Aplinkos ministerija, mūsų šalies politikai ir renovacijos vedantieji specialistai nesako ir negali arba nenori sakyti tiesos apie renovaciją Lietuvoje, o tai, ką sako, iš esmės neatitinka tikrovės?

 

PRIDEDAMA: Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos parengta ataskaita pagal 2011 m. spalio 5 d. viešbutyje Radisson SAS Blu Lietuva, Vilniuje vykusią energetikos konferenciją „Kodėl nepinga šildymas Lietuvoje“, 16 lapų.

 

 

Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos

„Visuomeninės iniciatyvos“ parengta informacija

 

Parašykite komentarą

CAPTCHA