2019 m. vasario 27 d.
Siunčiu Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Marijaus Veličkos 2018 m. rugsėjo 13 d. raštą Nr. S-2755 „Dėl biokuro gamybos ir sandėliavimo įmonės, kuri akcinei bendrovei „Šiaulių energija“, kitiems apskrities šilumos tiekėjams kasmet pateiktų bent 50 % jiems reikalingo biokuro kiekio, galimo steigimo“.
Marijus Velička atkreipia dėmesį į tai, jog valstybės įmonė „Valstybinių miškų urėdija“, turinti patirties biokuro gamybos ir pardavimo srityje, turinti tam pritaikytą įrangą ir infrastruktūrą, pati esanti žaliavos biokurui gaminti tiekėja, dėl ko šios įmonės pagaminto biokuro kainos gali būti konkurencingos, t. y. mažesnės nei kitų biokuro tiekėjų, biržoje parduoda palyginti nedidelę dalį biokuro.
Administracijos direktoriaus pavaduotojo nuomone, jei minėta valstybės įmonė ženkliai padidintų biokuro gamybos pajėgumus ir didesnę dalį biokuro parduotų biržoje, tai galėtų turėti įtakos biokuro kainų mažėjimui, kas atitinkamai sumažintų galutines šilumos kainas šilumos vartotojams.
Valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdija“ direktoriaus pavaduotojas medienos ruošai ir prekybai Valdas Kaubrė 2018 m. spalio 23 d. rašte Nr. S-2048 „Dėl atsakymo į asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ 2018 m. raštą Nr. 38 V“ rašo, jog įmonė vykdo kompleksinę miškų ūkio veiklą valstybiniuose miškuose, Vyriausybės nustatyta tvarka didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje parduoda žaliavinę medieną, miško kirtimo liekanas ir nenukirstą mišką.
Tačiau Valdas Kaubrė nieko nerašo apie tai, jog valstybės įmonė „Valstybinių miškų urėdija“, biržoje parduodama palyginti nedidelę dalį biokuro, galėtų ženkliai padidinti biokuro gamybos pajėgumus ir didesnę dalį pagaminto biokuro parduoti biržoje.
Tenka apgailestauti, kad Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius taip ir nepateikė savo nuomonės dėl biokuro gamybos ir sandėliavimo įmonių, kurios apskričių šilumos tiekėjams kasmet pateiktų bent 50 % jiems reikalingo biokuro kiekio, galimo steigimo.
Didelį darbą atliko Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja aplinkos ir energetikos klausimais dr. Agnė Kazlauskienė, apklaususi visas savivaldybes dėl biokuro gamybos ir sandėliavimo įmonių steigimo.
Jos apibendrinta nuomone, esant šiai dienai galiojančiai teisinei bazei, savivaldybėms, šilumos tiekimo įmonėms bei miškų urėdijoms steigti biokuro gamybos ir sandėliavimo įmones bei apsirūpinti biokuru būtų itin sudėtinga bei rizikinga.
Ši nuomonė išsamiau paaiškinta 2018 m. spalio 24 d. elektroniniame laiške. Prie laiško pridedamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos pasitarimo dėl didėjančių biokuro kainų 2018 m. rugpjūčio 14 d. vykusio posėdžio protokolas.
Tarp šiame protokole minimų priežasčių, lėmusių biokuro kainų drastišką pakilimą, verta būtų išskirti didėjančią medienos atliekų paklausą kaimyninėse valstybėse ir Lietuvoje dėl medienos perdirbimo bei plokščių gamybos fabrikų plėtros, o taip pat dėl sudėtingų biokuro pardavimo procedūrų biržoje, kurios mažuosius biokuro gamintojus verčia pasitraukia iš šio verslo arba savo produkciją parduoti tiesiogiai stambiesiems biokuro tiekėjams.
Pastaroji aplinkybė negailestingai liudija apie biurokratinėmis procedūromis perkrautų priverstinių viešųjų pirkimų nenaudą sąžiningai konkurencijai, visam sąžiningam verslui, pirmiausia – smulkiajam sąžiningam verslui, visiems viešųjų prekių, paslaugų ir patarnavimų vartotojams.
Padėtis biokuro rinkoje atrodo tampa beviltiška ir nekontroliuojama, bet ... teisus gali būti Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička - jei valstybės įmonė „Valstybinių miškų urėdija“ ženkliai padidintų biokuro gamybos pajėgumus ir didesnę dalį biokuro parduotų biržoje, tai galėtų turėti įtakos biokuro kainų mažėjimui, kas atitinkamai sumažintų galutines šilumos kainas šilumos vartotojams.
Tokiu atveju stambieji privatūs biokuro gamintojai iškart mestų biokuro kainas, nustotų biokurą priverstinai supirkinėti iš mažesnių gamintojų, o kai kurie netgi pasitrauktų iš šio verslo, nebeleidžiančio papildomai uždirbti iš situacijos kontroliavimo biokuro rinkoje.
Į biokuro rinką rimčiau įsisukusi net ir viena valstybės įmonė labai greitai padarytų tai, ko eilę metų neįveikia padaryti laisva konkurencija, nepriklausomos institucijos, viešieji pirkimai, gausybė antikorupcinių teisės aktų ir STT.
PRIDEDAMA:
Komentarai
- Atsakyti