Pereiti į pagrindinį turinį

  • Ekskursija po TE

Ką tik pradėjusios veikti Šiaulių termofikacinės elektrinės įrenginiai (nuotr. lsta.lt)

 

 

2012 m. rugpjūčio 3 d.

2021 m. lapkričio 16 d. redakcija

 

Nors Šiaulių miesto savivaldybės mero 2011 m. vasario 19 d. potvarkiu Nr. M-25 sudaryta darbo grupė šilumos kainų mažinimo galimybėms nagrinėti (toliau – Darbo grupė) savo darbą baigė 2012 m. vasario 18 d., tačiau šios grupės nariai neišsiskirstė ir savo darbą toliau tęsė kaip Šiaulių miesto centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojų iniciatyvinė grupė (toliau – Iniciatyvinė grupė).

Iniciatyvinės grupės atstovai kartu su kitais miesto šilumos vartotojais 2012 m. liepos 19 d. dalyvavo akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ organizuotame Šiaulių termofikacinės elektrinės atidarymo renginyje, o 2012 m. rugpjūčio 3 d. dalyvavo ekskursijoje po naujai pastatytą ir ką tik veikti pradėjusią termofikacinę elektrinę. Pateikiame svarbesnę informaciją, kurią pavyko užrašyti ekskursijos po termofikacinę elektrinę metu.

 

Elektrostatinis filtras – eina dūmai iš katilo per filtrą, apačioje byra pelenai. Vokiška turbina kartu su austrišku generatoriumi, daniškas ardininis katilas, švediškas, šlapio tipo kondensacinis ekonomaizeris. Biokuro saugykla – 5 paroms. Bus biokuro smulkintuvas. Vasarą veiks 7 MW galia, žiemą – pilnu apkrovimu.

Pagal dabartinius teisės aktus privalo supirkti visą pagamintą bioenergiją, visa elektros energija bus parduodama, bus tiekiama tiesiai į elektros tinklus. Parduodant bus netaikomas VIAP. Reikėjo 176 MW šilumos galios žiemą, kai buvo minus 30. Šiaurinės katilinės įrengimai pervežti į „Stumbro“ katilinę, Zoknių katilinę. Dujiniai katilai: 100 MW ir 2 po 50 MW, vienas ekonomaizeris trims dujiniams katilams.

Biokurą vežti toliau kaip 100 km neapsimoka. Vilnius biokurą perka iš Baltarusijos. Biokuro tiekėjas nori Zokniuose statyti didelę aikštelę. Ekonomaizeris atsipirks per 3 metus. Įprastai termofikacinė elektrinė turėtų atsipirkti per 7 metus.

Europos Sąjunga finansuoja tik elektros dalį, be elektros dalies Europos Sąjunga finansavusi nebūtų.

Kauno elektrinė – už 420 mln. Lt. Skandinavai pereina prie geoterminių, saulės ir panašių ekologiškų elektrinių. Šiluminė elektrinė – bus ir didės taršos mokestis. Biokuro elektrinės – konkurentės dujų tiekėjams. Norint gauti iš Europos Sąjungos, reikia turėti pusę savų pinigų.

Šilumos tiekimo įmonė po daugiabučių renovacijos neteks 30 % apyvartos. Kodėl įmonė suinteresuota renovacija? Šilumos tiekimo įmonė suinteresuota, kad būtų daugiau ar mažiau gaminama šilumos?

Iš katilinės į namą turi atitekėti ne mažesnės kaip 650 C temperatūros termofikacinis (šildymo) vanduo. Jei užsidarai radiatorių, tai vagi per sieną iš kaimyno. Atliekų deginimo katilinė yra labai brangi – du trečdalius kainos sudaro valymo įrenginiai. Atliekų deginimo katilinės Vilniuje ir Klaipėdoje gali kainuoti iki 0,5 mln. Lt.

 

Ekskursija po termofikacinę elektrinę buvo išsami, Česlovas Kasputis, Virgilijus Pavlavičius kiti akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ specialistai susirinkusiems šiauliečiams išsamiai papasakojo apie termofikacinės elektrinės statybos eigą, veikimo principą, įrenginius, jos būsimąją naudą miesto šilumos vartotojams, lydėjo ekskursijos metu apžiūrint objekto įrenginius, pažadėjo raštu atsakyti į visus po ekskursijos iškilsiančius klausimus, susijusius su įrenginių pirkimu, pabrangusia statybos kaina, įrenginių tiekėjų ir rangovų suteiktomis garantijomis. Visur buvo erdvu, švaru ir tvarkinga.

Ekskursijos dalyvius optimistiškai nuteikė patikinimas, kad su Lietuvos Vyriausybe yra sudaryta ilgalaikė sutartis dėl termofikacinėje elektrinėje pagamintos elektros energijos pirkimo, kad paskolų palūkanos nėra labai didelės, kad objektas ne tik apie 15 proc. sumažins šilumos kainas, bet ir atsipirks maždaug per septynerius metus.

Ekskursijos dalyviai nuoširdžiai padėkojo akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ vadovams ir specialistams už dėmesį, skirtą laiką, nuoširdų bendravimą, palinkėjo įmonei sėkmės dirbant ir eksploatuojant naująją termofikacinę elektrinę.

 

PRIDEDAMA: Šiaulių miesto savivaldybės merui Justinui Sartauskui skirtas 2011 m. rugsėjo 26 d. raštas „Dėl galimybės darbo grupės šilumos kainų mažinimo galimybėms nagrinėti nariams susipažinti su akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ priklausančiu šilumos ūkiu bei naujai statoma termofikacine elektrine“, 1 lapas.

 

 

Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos

„Visuomeninės iniciatyvos“ parengta informacija

 

Parašykite komentarą

CAPTCHA