Pereiti į pagrindinį turinį

  • SENIŪNAIČIAI

V. Kabaila: „Gyventojai mato, kad rinkti seniūnaičius neapsimoka.“
Autorės nuotr.

Kam apsimoka būti seniūnaičiu Šiauliuose

Diana JANUŠAITĖ

Parašyta 2020 rugpjūčio 26         snaujienos.lt

 

Artėjant seniūnaičių rinkimams Šiaulių miesto savivaldybės atstovai ragina juose aktyviai dalyvauti. Sako, kad išrinkti žmonės šiauliečiams padės spręsti jų gyvenimo problemas ir panašiai. Deja, seniūnaičiais niekas būti nenori. Štai jau pirmajame rinkimų etape į dvylika seniūnaitijų iškeltos tik trys kandidatūros. Buvę seniūnaičiai teigia, kad toks pasyvumas atsirado ne šiaip sau.

Nori viską greičiau užbaigti Pagal Šiaulių miesto mero potvarkį, kuris įsigaliojo nuo kovo mėnesio, Šiauliuose iš viso yra 45 seniūnaitijos, įskaitant ir Medelyno bei Rėkyvos seniūnijos teritoriją. Anksčiau seniūnaitijų buvo kur kas mažiau, tačiau keičiantis gyventojų skaičiui, atsirado poreikis kurti didesnį skaičių seniūnaitijų. Būtent dėl šios priežasties šiemet ir skelbiami nauji rinkimai.

Kaip informavo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, aštuonių seniūnaitijų teritorija nesikeitė, todėl jų nereikia rinkti iš naujo, tačiau liko 37 seniūnaitijos, kuriose dar nėra išrinktų seniūnaičių.

Dėl epidemiologinės situacijos rinkimus nuspręsta padalyti į tris etapus ir taip sumažinti gyventojų srautą. Pirmasis etapas vyks rugpjūčio 29-30 dienomis. Šiame etape turėjo dalyvauti dvylika seniūnaitijų, tačiau per nustatytą dešimties dienų terminą iškeltos tik trys kandidatūros: V. Kudirkos g., Parko ir Kuršėnkelio seniūnaitijose. Vadinasi, likę devyni seniūnaičiai bus renkami per kitus rinkimus, kurie bus organizuojami iš naujo po dviejų mėnesių.

Antrojo etapo metu, kuris vyks jau rugsėjo mėnesį, renkami bus dar dvylikos seniūnaitijų vadovai. Trečiojo rinkimo, vyksiančio spalio mėnesį, metu renkami bus likusių trylikos seniūnaitijų seniūnaičiai.

Ieško būdų, kaip sudominti Šiemet rinkimai vyks netgi trimis būdais: rinkimų patalpoje, namuose arba elektroniniu būdu. Balsavimo namuose būdas bus prieinamas tik neįgaliesiems ir asmenims, ne jaunesniems nei septyniasdešimt metų. Taip pat verta paminėti, jog balsavimo namuose galimybė bus taikoma tik antrąją rinkimų dieną.

„Norėtumėme aktyvesnio gyventojų dalyvavimo, nes dabar neatsiradus devyniems kandidatams, rinkimus teks nukelti dviem mėnesiams. Jeigu po antrojo srauto vėl kas nors nepavyks – dar dviem, tada taip visą žiemą ir gyvensime rinkimų organizavimo režimu. Norėtųsi, kad viskas pavyktų vienu srautu, savivalda būtų tokia, kaip numatyta įstatyme ir ta procedūra greičiau baigtųsi“, – kalbėjo A. Bartulis.

Anot jo, seniūnaitis, nors ir dirbantis visuomeniniais pagrindais, t. y. negaunantis jokio atlygio už šias pareigas, turi gana nemažas galimybes daryti įtaką aukštesnių savivaldos atstovų sprendimams: „Kuo daugiau bus aktyvių žmonių seniūnaitijose, tuo daugiau minčių idėjų bus sugeneruota, mes to ir norime, todėl ir skatiname, kad tas procesas įvyktų.“

Įžvelgia didelę neteisybę Anot buvusio Lieporių-Šventupio seniūnaičio Vytauto Kabailos, tai tik gražūs žodžiai, iš tiesų seniūnaičiai Šiauliuose jokios galios neturi.

„Seniūnaičio darbas, kurį dirbau, galbūt gyventojams ir yra reikalingas, tačiau Savivaldybei – ne. Jeigu imiesi atlikti darbus, kurie gyventojams svarbūs, Savivaldybė lieka nepatenkinta. Būdamas seniūnaičiu, ramiai gali dirbti tik tada, jeigu darai tik tai, ką liepė Savivaldybė, o ne tai, ko paprašė gyventojai“, – sakė V. Kabaila.

Jis prisiminė, kad vienas iš paskutinių jo kaip seniūnaičio darbų buvo atlikti apklausą ir išaiškinti, ar Krymo gatvėje reikėtų vienpusio eismo su galimybe vienoje kelio pusėje statyti automobilius. Tam buvo duoda pusantro mėnesio, tačiau kad apklaustų visus gyventojus, jam prireikė net keturių mėnesių.

„Apie 90 proc. gyventojų pasisakė prieš. Savivaldybei tai nelabai patiko, nes, matyt, jai vienpusis eismas buvo reikalingas komerciniais tikslais. Kai išdėsčiau, ko nori gyventojai, niekas į tai nesureagavo, atleido mane iš pareigų ir dabar, kai susitinku su gyventojais, nebežinau, ką jiems ir atsakyti“, – atviravo pašnekovas.

V. Kabaila norėjo padėti ir skriaudžiamiems Lieporių turgelio prekeiviams, tačiau kai dėl to kreipėsi į Savivaldybę, sulaukė atsakymo, jog tai esą ne jo darbas ir į tai neturėtų kištis.

„Tokie dalykai po to labai atsiliepia asociacijai „Visuomeninės iniciatyvos“, kuriai vadovauju. Kai mes teikiame paraiškas Savivaldybės skiriamai paramai gauti, įrašomas įrašas, kad seniūnaitis esą ne taip dirbo, todėl ir finansavimas būna mažesnis“, – teigė buvęs seniūnaitis.

Jam labai skaudu, kad net ir bendruomenių vadovai, norėdami įtikti Savivaldybei, pritaria, jog reikia ne padėti gyventojams, bet daryti tai, ko paprašė Savivaldybė, todėl V. Kabaila šiemet į seniūnaičius nekandidatuos. Nemato tam prasmės, nes vis tiek, užuot padėjęs gyventojams, turėtų paklusti Savivaldybei, o tai jam nepriimtina. „Aš tiesiog kitaip nemoku“, – sakė jis.

Prognozuoja niūrą ateitį Pašnekovas spėjo, kad ir kiti Šiaulių miesto gyventojai neskubės kelti savo kandidatūrų ir ne tik dėl to, kad už šias pareigas nemokamas joks atlygis. Tam įtakos turi ir tai, kad seniūnaičių rinkimai yra gana sudėtingi. Ne visi žmonės dešimčiai dienų gali atitrūkti nuo savo pagrindinių darbų. Be to, ir patys miestiečiai, žinodami, kad seniūnaičiai neturi didelės galios, nenori gaišti savo laiko ir už juos eiti balsuoti.

„Gyventojai mato, kad rinkti seniūnaičius neapsimoka. Jeigu Savivaldybei reikia seniūnaičio, tai tegul pati balsuoja ir renkasi, kodėl mes turime gaišti savo laiką. Todėl aktyvumas žmonių renkant seniūnaičius ir tokių, kurie norėtų vaidinti „klounus“ bei apsimesti, jog yra seniūnaičiai, taip pat ne per daugiausiai atsiranda. Nebent kažkas tam turi kažkokių interesų, pavyzdžiui, į politiką ruošiasi eiti“, – šių dienų realybę atskleidė V. Kabaila.

Kitaip tariant, anot jo, galima sakyti, kad Šiauliams seniūnaičių apskritai nereikia: „Manau, kad tai yra visiškai nereikalingos pareigybės, net ir Savivaldybės prašymu. Kad ir kas bebūtų svarstoma, seniūnaičiai jau iš anksto žino administracijos nuomonę tuo klausimu ir jie visada balsuos taip, kaip reikia, o tie, kurie išdrįs atstovauti žmonių ar savo vietovės interesams, po to labai nukentės, nes būtent taip pas mus veikia atstovaujamoji demokratija.“

 

http://www.snaujienos.lt/miesto-gyvenimas/41807-latvija-issigelbejimas-pavargusiems-nuo-koronaviruso-3

http://www.snaujienos.lt/miesto-gyvenimas

 

 

Komentarai

Zita pelenė
Tre, 09/02/2020 - 22:27 Tiesioginė nuoroda
Vytautai,Jūs esate pavyzdys visos Lietuvos seniūnaičiams,kaip reikia dirbti. Esate šaunuolis,nes nemiegate ant laurų. Sėkmės,jei ir nebebūsite seniūnaičiu ateityje. Turite ne mažai visokių veiklų. Pagarba pačiam..
Romualdas Volodka
Šeš, 09/05/2020 - 18:21 Tiesioginė nuoroda
Vytautas puikus seniūnaitija, kultūringas ,inteligentiškas ir visada pasiruošęs padėti savo mikrorajono gyventojams...Jis etaloninis seniūnaitija.Dekmes.

Parašykite komentarą

CAPTCHA