Pereiti į pagrindinį turinį

  • Lieporių turgelis

Čia, Lieporių turgelyje, už vadinamojo tunelio, savo užaugintų vaisių, uogų ir daržovių pardavėjai gali prekiauti ir nemokamai

 

Siunčiu Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio 2020 m. liepos 15 d. raštą Nr. (6.1E) SG721 „Dėl atsakymo į paklausimą „Dėl prekybos tvarkos Lieporių turgelyje“.

Šiame rašte išsamiai paaiškintos prekybos viešosiose vietose teisinis reglamentavimas, pateikta informacija apie vietinės rinkliavos dydžius ir jų taikymo tvarką, pažadama pastatyti „Leidomatus“, sukurti tokią leidimų informacinę sistemą, kuri leis patenkinti visus ir visų prekiautojų poreikius.

Visa tai puiku, bet ... ar vietinės rinkliavos administravimas, administravimo modernizavimas neatsieis savivaldybei brangiau nei bus surenkama mokesčių už įrengtas prekybos vietas?

Prekybos vieta prekiaujant įvairiomis maisto produktų ir pramoninių prekių rūšimis kainuoja 4 eurus, o prekybos vieta parduodant savo užaugintus vaisius ir daržoves – 3 eurus.

Tarkime, jeigu prekybininkas per dieną parduoda maisto produktų ir kitų prekių už 300 ar 500 eurų, tai jam už prekybos vietą sumokėti 4 eurus yra vieni niekai, tačiau jeigu gyventojas už 5 eurus parduoda 5 ryšulėlius ridikėlių ir 5 ryšulėlius salotų, jam už prekybos vietą sumokėti 3 eurus yra per daug skaudu.

Kai kurie verslininkai ir ūkininkai po 4 eurus kainuojančias vietas išsiperka ilgesniam laikotarpiui, nors dažnai išsipirktose vietose neprekiauja. Sako, kad vietos, kaip prekybininkams ar ūkininkams, labai nebrangios, todėl, rečiau jas pirkinėdami, sutaupo laiko. Kai kurie geresnes vietas išsiperka pusmečiui, o prekiauja tik du ar tris mėnesius ir sako, kad vis tiek apsimoka.

Kažkas čia yra negerai. Panašu į tai, kad Vietinės rinkliavos nuostatus kūrę asmenys savo darbą atliko nepakankamai atsakingai arba jiems tokie buvo duoti nurodymai.

Keisčiausia tai, kad šios problemos, išskyrus savo augintų vaisių ir daržovių pardavėjus, niekas taip ir nesupranta – nei savivaldybės administracijos darbuotojai, nei miesto vadovai.

O gal problema glūdi tame, jog miesto vadovai, patys kažkada kartu su paprastais žmonėmis rinkę šiukšles, dabar jau iki paprastų miestiečių lygmens tiesiog nebegali nusikleisti. Nebent tik tada, kai iki naujų savivaldybės rinkimų lieka kelios savaitės ir visi miesto politikai trumpam tampa savivaldybės gyventojų tarnais.

Kad laisvas prekybos vietas, kainuojančias po 3 eurus, trumpam užėmusios močiutės su daržovių ryšulėliais per daug nepralobtų ir neliktų nenubustos, pasirūpina ir šalia prekiaujantys kai kurie prekybininkai – jie, turėdami po ranka išmaniuosius telefonus, močiutes nufotografuoja ir nuotraukas tuoj pat nusiunčia savivaldybei.

Savivaldybės administracijos specialistai, apsirengę taip, kaip ir pirkėjai, tuoj pribūna ir ima bausti močiutes. Tos, tik pajutusios grėsmę, kaip mat išsilaksto, palikusios atsineštus prekystaliukus su visomis gėrybėmis. Kontrolieriai, paėję kiek toliau, kartais net po valandą išlaukia sugrįžtančių nepaklusniųjų močiučių, kad tik jas pagautų.

Pagautąsias įprastai pirmą kartą įspėja, pagautas antrą kartą – baudžia nuo 16 iki 30 eurų bauda, o jei pagaus trečią kartą – baus ir gerokai didesne bauda. Taip turgelyje prekiaujantys verslininkai, bendradarbiaudami su savivaldybės administracija, atsikrato nereikalingų smulkiųjų konkurentų ar bent jau sumažina jų skaičių.

Jeigu savivaldybėje nėra specialistų, kurie laisvu nuo darbo laiku Lieporių turgelyje prekiautų savo soduose ir daržuose užaugintomis daržovėmis, taip prisidurdami prie tarnautojo atlyginimo, jeigu savivaldybės vadovams ir specialistams nesuprantamas turgelio prekiautojų pasipiktinimas akivaizdžia neteisybe, gal reikėtų grįžti prie prekybos nuo grindinio, kai viskas vyko chaotiškai, vadovaujantis paprotine teise, kuri buvo ir teisingesnė, ir sąžiningesnė, ir daug mažiau kainuojanti nei dabartinis turgelio administravimas.

Panašu į tai, kad Lieporių turgelio vienos prekybos vietos vien automatizuotas apmokestinimas kainuos arti trijų eurų.

Nereikėtų pamiršti, kad tiek turgelis, tiek turgus nuo prekybos centrų ir parduotuvių skiriasi tuo, kad čia prekiauti turėtų pirmiausia savo gaminių ir daiktų, vaisių, daržovių, kitų savo užaugintų gėrybių pardavėjai ir jiems nereikia nei automatizuotų, nei paauksuotų brangių prekybos vietų.

 

PRIDEDAMA:

1. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio 2020 m. liepos 15 d. raštas Nr. (6.1E) SG721 „Dėl atsakymo į paklausimą „Dėl prekybos tvarkos Lieporių turgelyje“, 3 lapai.

2. Šiaulių miesto savivaldybės administracijai skirtas 2020 m. birželio 18 d. raštas Nr. 17 „Dėl prekybos tvarkos Lieporių turgelyje“, 1 lapas.

Komentarai

Nijolė Brazytė
Tre, 08/12/2020 - 19:02 Tiesioginė nuoroda
Mane asmeniškai domina ,tik vietoje užauginti vietinių gyventoju, vaisiai ,daržovės,uogos ir aš su malonumu perku vietinės kilmės produkciją, o jos kažkiek savo sklypelyje ir nepriauginsi ir nepardavinėsi kiekvieną dieną, nes tik tai tas kas atlieka nuo savo asmeninių poreikių ir tai žinoma,kad per didelė kaina lyginant su prekybininkais- supirktais produktais iš bazių ir visos europos užvežtų produktų, jeigu noriu europinių produktų galiu pirkti parduotuvėse,prekybos centruose. todėl ir norisi tokios produkcijos kur žmogus auginasi tik dėl savęs ,o ne vien pardavimui ir ten tręšia kuo išmanydami ,kad tik didesnį derlių gautų. labai norėtųsi ,kad būtų sudarytos kuo geresnės sąlygos toms močiutėms sava produkcija ,o ne atvežta iš kažkur ir apdorota nežinia kokia chemija
Rozalija Goštautienė
Ket, 08/13/2020 - 20:52 Tiesioginė nuoroda
Teisingai rašoma komentare,kyla klausimas ar nereikėtų visus perpardavėjus iškelti prie KRYMO 26 IR PASIBAIGTŲ lieporių turgelio "Karalių "era,o prmenybė bųtų teikiama Šiaulių miesto ir rajono gyventojams,patiems auginantiems darž\oves. ir Šiaulių miesto sodininkams ,turintiems nemokamus leidimus ,esant laisvų vietų leisti prekiauti Lieporių turgelyje.nes visos babulytės pagrinde atvažiuoja iš sodų ,arba bent sumažinti kainą tiems sodininkams,nes sodė kažko nepriauginsi ir smarkiai nepralobsi .o tik "prisidursi" prie pensijos,kad nereiktų eiti prašyti pašalpų.
Vitalijus Priš…
Pen, 08/14/2020 - 14:53 Tiesioginė nuoroda
Aptarus situaciją su ilgamete lieporių turgelio prekiautoja (mano mama :), išaiškėjo, kad niekas nenori išsisukinėti nuo rinkliavos - problema yra neproporcingas biurokratinis mechanizmas prekybos leidimui gauti, nėra galimybės sumokėti rinkliavą ir prekiauti tą pačią dieną. Dėl konkrečios dienos tenka kreiptis į savivaldybę ir laukti leidimo savaitę, absurdas.
sprendimas galėtų būti pinigų rinkimo automatas analogiškas automobilių stovėjimo aikštelių automatams: vietoj automobilio numerio galima būtų vesti prekyvietės numerį, o laiko nurodyti nematau prasmės - leidimas būtų visai parai, kaip ir dabar.
Dar į ką reiktų atkreipti dėmesį: prekybos vietų suskirstymą reiktų smulkinti bent dvigubai, pvz.: Nr.1 į Nr.1A ir Nr.1B, nes smulkiems prekiautojams dažnai užtenka pusės metro pločio prekybos vietos.
Pabaigai anekdotas: prekybos leidimą gavęs asmuo negali leisti prekiauti kitam savo šeimos asmeniui, pvz.: jei leidimas močiutės, tai senelis negali prekiauti :)
Straipsnyje netiesa
Pir, 08/17/2020 - 12:35 Tiesioginė nuoroda
Apie močiutes surašyta totali nesąmonė. Pati prekiauju tame turgelyje ir puikiai matau tikrąją padėtį. Tos "močiutės" kasdien turu kalnus prekių. Neaišku, ką jos UŽSIAUGINUSIOS pačios, o ką Tesusipirkusios iš įvairių PAKAMPIŲ. SEDI kasdien nemokamai, o jei per stebuklą pamato tikrintoją - pabėga. Tegu parašo valdininkai, kiek tokių močiučių per visą pavasarį ir vasarą nubaudė? Įtariu, kad nei vienos.. Aš irgi prekiauju savo užauginta produkcija, bet nesuprantu, kodėl aš turiu kasdien Mokėti po 3€, kuomet jos prekiauja dykai? jei mokam visi, tai visi. Jei ne - stovim visi dykai. "Močiutės", beje, dažnai suprekiauja daugiau už mane. Tikrai nereikia laikyti jas aukomis, nes vertų gailesčio TĖRA vienetai.

Parašykite komentarą

CAPTCHA